Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Sonel

04.04.2013

Czas: 4 kwietnia 2013 r.

Miejsce: Warszawa

Temat: Przedstawienie i omówienie wyników finansowych za 2012 r. oraz perspektyw spółki i branży na kolejne okresy

Goście: 10 analityków, 6 dziennikarzy

Rekordowe wyniki Sonela z widokiem na dynamiczny wzrost

 

Sonel strategicznie stawia na Azję, szczególnie na rynek indyjski i chiński. Bardzo dobrze rozwija się sprzedaż w Rosji. Akcjonarisze mogą liczyć na duże kontrakty, jak również na sporą dywidendę i kolejne dofinansowanie UE dla wydatków R&D.

Sonel wygenerował w 2012 roku 6,4 mln zł zysku netto i 12,3 mln zł wyniku EBITDA. To wzrost odpowiednio o 5 i 6 proc. względem roku poprzedniego. Przychody zwiększyły się o 6 proc., przekraczając pierwszy raz w historii spółki 50 mln zł. Operacyjny cash flow wzrósł z 6,3 mln zł do ponad 13 mln zł. Rentowność na sprzedaży brutto mienrików utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie – 40 proc.

- Spodziewam się, że dynamika wzrostu w tym roku może być jeszcze wyższa przy porównywalnej rentowności – powiedział zebranym Krzysztof Wieczorkowski, Prezes Zarządu Sonel S.A.

Zasygnalizował przy tym, że pierwszy kwartał został obciążony przez przedłużającą się zimę, co wstrzymało wiele inwestycji. A Sonel będzie skupiał się na produkcji własnej, nie na usługowej dla podmiotów trzecich.

- W zeszłym roku zanotowaliśmy około 11 mln zł przychodów z działalności usługowej, w tym roku nie powinno być to więcej niż 9 mln zł. Skończyliśmy jeden duży kontrakt, a poza tym interesują nas wyższe marże niż te, osiągane na usługach – wyjaśnił Prezes Wieczorkowski.

 tl_files/klienci/nowy/Sonel/Sonel 04.04.13 (3).JPG

Spółka aktywnie korzysta z funduszy unijnych (w tym roku wpłynie do jej kasy 1,8 mln zł, CAPEX rzędu 7 mln zł), przygotowując się na kolejny – dwuletni - program inwestycyjny, w którym dofinansowanie UE ma wynieść 50 proc. nakładów, szacowanych na 8 mln zł. Sonel nie ma zadłużenia, a w jego kasie było na koniec 2012 roku 7 mln zł. To pozwala na wypłatę co najmniej 0,4 zł dywidendy na akcję (stopa dywidendy około 7 proc.) i skuteczne realizowanie strategii rozwoju.

- Tym bardziej, że wszystkie należności mamy ubezpieczone, co przy niskim koszcie ubezpieczenia ze względu na bezszkodowość, zapewnia nam wysoki komfort działania. Nie musimy myśleć o ściągalności należności w czasach powszechnych w gospodarce zatorów płatniczych – dodał Krzysztof Wieczorkowski.

Inwestorzy mogą oczekiwać pozytywnych impulsów dla rozwoju spółki, szczególnie z obszaru Azji czy Australii.

- Bierzemy udział w kilku obiecujących przetargach. Są to duże przetargi. Pierwsze rozstrzygnięcie powinno nastąpić w maju – poinformował Prezes Sonela.

Jednocześnie spółka buduje sieć dystrybucyjną w Azji, na najbardziej perspektywicznych rynkach.

- Obecnie nasze główne rynki to Polska, Rosja, Białoruś czy Ukraina. Warto podkreślić, że sprzedaż w Rosji rozwija się bardzo dobrze. Strategicznie stawiamy w naszym dalszym rozwoju na Azję, gdzie rynki są bardzo chłonne, a nasza marka buduje lokalnie prestiż na takich samych warunkach jak pozostali światowi gracze. Nie ma tam jeszcze zabetonowanej struktury rynku jak w Europie Zachodniej, jesteśmy równym partnerem – wyjaśnił Krzysztof Wieczorkowski.

 tl_files/klienci/nowy/Sonel/Sonel 04.04.13 (4).JPG

W lutym Sonel utworzył spółkę dystrybucyjną w Indiach, w której posiada 90 proc. udziału. 10 proc., należące do lokalnego partnera, jest swoistą gwarancją

- Spółka ta powinna być rentowna już w przyszłym roku. Natomiast jeszcze w tym roku uruchomimy własną spółkę dystrybucyjną w Chinach. Nie wykluczamy, że w ramach współpracy z Chińczykami powstanie również spółka produkcyjna. To nie koniec naszej ekspansji poza UE – zapowiedział Prezes Wieczorkowski.

Ekspansja dokonuje się również na polu produktowym. Po wprowadzeniu do oferty w minionych okresach m.in. gamy urządzeń do oceny jakości energii elektrycznej i kamer termowizyjnych, teraz Sonel wejdzie na rynek fotowoltaiki, czyli paneli słonecznych, produkujących energię elektryczną.


- Będzie to kompleksowa oferta dla klientów indywidualnych, np. właścicieli domów jednorodzinnych czy wspólnot mieszkaniowych. Prezentacja naszej oferty to kwestia kilku tygodni. Najpierw sprzedaż ruszy w Polsce. Widzimy jednak również spore zainteresowanie ze strony zagranicznych partnerów, głównie z Bułgarii i Rumunii. Dlatego możliwe, że większość produkcji będzie kierowana na eksport. Marże powinny być tu podobne do osiąganych w ramach oferty urządzeniach pomiarowych - powiedział Krzysztof Wieczorkowski.

 

Szczegółowa prezentacja z konferencji [link]

Raport roczny Sonel SA za 2012 rok [link]

 

Wróć

Nasi klienci