Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Cormay

13.09.2013

BlueBox w fazie testów i kalibracji

 

W studiu Polsat Biznes gościem był Tomasz Tura, prezes spółki PZ Cormay. Rozmowa dotyczyła zbliżającej się prezentacji innowacyjnego analizatora krwi BlueBox. Prototyp urządzenia przechodzi właśnie testy i „strojenie”, czego efektem będzie w pełni funkcjonalny i skalibrowany prototyp analizatora. Prezentacja BluBoksa dla przedstawicieli rynku kapitałowego ma się odbyć w październiku bądź listopadzie.

 

Prezes poinformował, że technologia platformy diagnostycznej BlueBox w pełni działa, natomiast urządzenie jest kalibrowane. Tu jest to bardziej złożony etap niż w przypadku tradycyjnych analizatorów, ponieważ w BlueBoksie mamy do czynienia z większym stopniem precyzji, wynikającej z radykalnie mniejszej próbki krwi pobieranej do przeprowadzenia badania. Ponadto rewolucyjność urządzenia sprawia, że na większość badań nie będzie trzeba już czekać, ponieważ analizator wykona je w ciągu kilku minut. To sprawi, że lekarze będą mogli szybciej wystawiać diagnozy i uzyskają wszystkie potrzebne informacje podczas jednej wizyty pacjenta.

 

Pierwsza partia urządzeń ma trafić na przełomie 2014 i 2015 roku do lekarzy w krajach rozwiniętych, głównie do Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych i Japonii. Dystrybucją mają się zająć firmy mające rozwiniętą siec sprzedaży w gabinetach lekarskich, co pozwoli szybciej i skuteczniej wejść na rynek. W połowie 2015 roku ma ruszyć też fabryka BlueBoksa w SSE pod Lublinem, dzięki czemu Grupa Cormay będzie mogła produkować rewolucyjne analizatory oraz panele testów do nich we własnym zakresie. Wybudowanie zakładu jest w jest wspierane ze środków unijnych (20 mln zł).

 

W tradycyjnej działalności Grupy Cormay również dzieje się bardzo dobrze. Spółka chce wprowadzić na rynek pod koniec przyszłego roku dwa nowe analizatory które są już w fazie industrializacji. Pierwszym jest aparat do badań morfologicznych, dedykowany dla dużych i średnich laboratoriów (Hermes). Drugim aparatem jest Equisse, będący pierwszym analizatorem biochemicznym Grupy Cormay (będzie przeznaczony do laboratoriów, uzupełniając BlueBoksa dedykowanego gabinetom lekarskim). .

 

Obecnie testami o najwyższej marży są testy immunologiczne. Wymagają one najwyższej technologii, są najtrudniejsze w wytworzeniu. Dlatego też GK Cormay postanowiła przejąć włoską spółkę Diesse, co nastąpiło w 1Q2013. Diesse posiada dobrze rozwiniętą paletę testów immunologicznych i produkuje nowoczesny analizator immunologiczny Chorus Trio. Tym samym Grupa Cormay istotnie uzupełniła portfel produktów, stając się dużo większym  graczem na rynku.

Wróć

Nasi klienci